Each run costs him 100 dollars
he sells 12000 every year, so 12000*2=24000
and also, each jar cost 1 dollar to store, so an additional 12000
12000+24000=36000

so he wil defenitely spend 36000 on the salsa alone
the only dependent variable is how much he spends on the rent
he can minimize this by making all 12000 jars in 1 run (wow!)
resulting in a cost of $36100
that is minimum cost
you could just do it in your dorm room or your parents’ house